Evlenmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Konular


Evlenmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Konular

İki kişinin yaşamını birleştirmek istemesiyle gerçekleştirilen evlilik, kişilerin hayatına olumlu ve olumsuz yönde etki edebilecek önemli bir faktördür. Evlilik söz konusu olduğunda iki başlık ön plana çıkmaktadır. Evliliğin sürdürülmesi ve evliliğin kalitesi. Evliliğin kalitesi kavramı altında ele alınan kavramlar ise evlilik uyumu, evlilik doyumu, evlilikte mutluluk, evlilikte bütünlük olarak sıralamak mümkündür.

Evlilik kişilerin hayatında, duygu durumlarında, yaşam kalitelerinde bu denli önemli rol oynayınca evlilik öncesi göz önünde bulundurulması gereken konulara da değinmekte büyük fayda vardır.

Evlilik kararı alırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktör her iki kişinin de evliliğe ve hayata bakış açılarıdır. Partnerinizle evlilik öncesi, evlilikten neler beklediğini, bu konudaki endişelerinizi, isteklerinizi açıklıkla konuşmaktan çekinmemelisiniz. İki insan birbirini ne kadar iyi tanıyor olursa olsun, evlilik kurumunun çatısı altına giriyor olmak zaman zaman farklı beklentiler ve istekler doğurabilir. “Bu evlilik benim için ne ifade ediyor?”, “Bu evlilik senin için ne ifade ediyor?” diye sorgulamaktan geri durmamalısınız.

İkili ilişkilerde, kişilerin birbirlerini doğru algılayabilmeleri için aynı pencereden bakmaları gerekir. Yani iki farklı pencereden bakan iki farklı insanın, aynı manzarayı farklı yorumlaması oldukça doğaldır. O yüzden partnerinizle aynı bakış açısına sahip olup olmadığınızı öğrenmelisiniz. Ufak tefek görüş ayrılıkları olması sizi yanıltmasın. Fakat kemikleşmiş, yerleşmiş fikir ayrılıklarını sizi çatışmaların ortasına atacağını bilmelisiniz.

Partnerimizle nikah masasına otururken, nikah memurlarının da sorduğu soruyu, iyi günde kötü günde, hastalıkta, sağlıkta partnerim benim yanımda olacak mı diye kendimize daha öncesinden sormalısınız. Uyumlu ve mutlu evliliklerde eşlerin birbirlerini desteklediklerini, yıkıcı değil yapıcı yaklaşımlarla birbirlerinin yanında olmak istediklerini unutmamalısınız.

Evlilik öncesinde konuşulması gereken konular arasında cinsellik de arka plana atılmamalıdır. Her iki kişinin cinselliğe bakışı ve cinselliği yaşama biçimleri de konuşulması, kültüre ve kendi değerlerine göre değerlendirilmesi gereken evlilikteki önemli bir faktördür. Kültürümüzde evlilik dışı cinsel ilişki bir tabu olduğundan, çoğu kişi partneriyle evlilik öncesi cinsellik yaşamanın haricinde, cinselliği konuşmak bile istemiyor. Durum böyle olunca evlendikten sonra tanışılan cinsellik de sürpriz oluyor.

Evlenmeyi düşündüğünüz kişinin, kişilik özellikleri de evlilik kararı alırken büyük önem taşır. Çok içe dönük bir insanın, çok dışa dönük bir insanla uzun vadede mutlu kalabilmesi ne kadar mümkündür? Evlenmek için acele karar vermeden, karşınızdaki kişiyi tanımak için kendinize fırsat verin.

Bazı kişilerin kafalarında belirli bir eş modeli vardır ve partnerleri bu modele uymuyor olsa bile, evlendikten sonra değişebileceğini, değiştirebileceklerini düşünerek büyük hataya düşerler. Evlenmeden önce partnerinizin size ne kadar uygun olduğunu iyice değerlendirmek, sonradan ondan değişmesini beklemekten çok daha doğru bir seçenek olacaktır.

Tüm bu aşamalardan geçilip evlilik kararı alındıktan sonra “evlilik öncesi depresyonu” dediğimiz bir olgu ortaya çıkabilmektedir. Kişi, kendini evliliğe hazır hissetmeyip, içerisine gireceği süreçten dolayı kaygı duymaya başlayabilir. Bu süreçte kişiler sanki tüm özgürlükleri sınırlanacakmış hissine kapılıp, gitmekte oldukları yolun yanlış bir yol olduğunu düşünmeye başlayabilirler. Halbuki doğru iletişimin olduğu hiçbir ilişkide kısıtlamalar, özgürlüklerin engellenmesi söz konusu değildir. Sürdürülebilir ve kaliteli bir evlilik için tüm bu kriterleri iyice değerlendirilmeli ve zorlanılan durumlarda evlilik öncesi danışmanlığı almaktan çekinmemelisiniz.

Evlilik Öncesi Danışmanlığında Neler Yapılır?

Evliliğe bakış açısı, hayata bakış açısı, cinselliğe bakış, çocuk sahibi olmaya bakış, aile ilişkileri, kişilik özellikleri gibi pek çok konu ele alınır. Danışmanlıkta, çiftlerin karşılaştıkları problemler, bir çift olarak evliliğe hazır olup olmadıkları, evlilikten ve birbirlerinden beklentileri değerlendirilerek geri bildirim verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu

Verileriniz 128 BIT SSL Sertifikası ile koruma altındadır.

Online psikolog ile randevu mu oluşturmak istiyorsunuz ? Bunun için formu doldurmanız yeterli olacaktır. Burada dolduracağınız bilgiler Kişisel verilerin korunma kanunu (KVKK) kapsamında saklı kalacaktır.

RandevuForm

Randevu Talep Formu

RandevuForm