Evlilikte Cinsellik ve Önemi


Evlilikte Cinsellik ve Önemi

Cinsellik herkesin yaşamında olan, olması gereken önemli konulardan biridir. İki kişinin yaşamlarını birleştirmek amacıyla girdikleri evlilik birliğinde de cinsellik yer alması gereken önemli bir konudur.

 

Güçlü ilişkilere baktığımızda, bu çiftlerin aktif cinsel yaşamları olduğunu görmekteyiz. Duyguları, sevgiyi ifade etmenin de bir yolu olan cinsellik, bir ilişkide geri planda kalıyor ise o ilişkide bazı sorunlar olduğunu anlamalıyız. Çünkü evliliği, diğer yakın ilişkilerimizden farklı kılan şeyin cinsellik olduğunu kabul etmeliyiz.

 

Kimi insan evliliğinin başlarında daha aktif cinsel yaşamı olduğunu ve zamanla azaldığını belirtir. Evlilikte cinselliğin sürekli olarak aynı şekilde devam etmiyor oluşu oldukça normaldir. Hayatımızda olan değişiklikler dönem dönem cinsel yaşamımızın sıklığını, süresini ve doyumunu etkileyebilmektedir. Çocuk sahibi olmak, stres faktörleri, iş hayatı, ekonomik problemler, günlük yaşamın getirdiği bazı sıkıntılar cinsel yaşamımızı elbetteki etkileyebilir. Diğer faktörlere fazlasıyla odaklanıp cinselliği tamamıyla geri plana attığımızda evlilik can sıkıcı bir hal almaya başlayacaktır.

 

Unutmamalıyız ki cinsellik olmadan bir evliliği sürdürmek fazlasıyla güç olacaktır.
Zaman içerisinde azalan ve ister istemez sizi olumsuz etkileyen cinselliği aktif tutabilmek için her zaman partnerinize karşı açık olmalısınız. Cinselliği konuşmaktan çekinmeyin. Cinsellik sadece evlilikte yaşanması gerektiği için yaşanan bir durum olmaktan ziyade haz aldığınız, ortak paylaşıma girdiğinizi hissettiğiniz, duygusal bağınızı güçlendirdiğiniz bir durum haline getirebilmelisiniz.

 

Evlilikte Cinselliği Nasıl Daha Keyifli ve Aktif Yaşayabilirim?

  • Partnerinizi, neleri sevip sevmediğini tanımaya çaba gösterin.
  • Cinsellikle ilgili konuşmaktan çekinmeyin.
  • Yeni şeyler denemekten çekinmeyin.
  • Cinsellik esnasındaki romantizmi kaybetmeyin.
  • Partnerinizin isteklerine, sınırlarına saygılı olun.
  • Zaman zaman partnerinizi şaşırtın.

 

Her evlilikte cinsel problemler yaşanabilir. Burada önemli olan problemin üzerini örtüp, geçiştirmek yerine çözüme yönelik adımlar atıyor olmaktır. Unutmayın, siz cinsel problemlerin üzerini örtmeye çalıştıkça, sorundan kaçmaya çalıştıkça işlerin daha da tatsız bir hal alması kaçınılmazdır.

Yaşadığınız sorundan dolayı partnerinizi suçlamayın ve destekleyici olmaya çalışın.

 

Yaşadığınız soruna ortak bir biçimde sahip çıkmaya çalışın. Eğer çözüm alamıyorsanız da bir uzmandan destek almaktan hiçbir zaman çekinmemelisiniz.

 

Evlilik Öncesi Cinselliği Konuşmalı Mıyız?

Evlilik öncesinde cinselliği yaşamayan, konuşmayan çiftler için, evlilik sonrası cinsellik sürpriz yumurtadan farksızdır. Çiftler evlilik öncesi cinsellik yaşamayı tercih etmeseler de muhakkak açık bir biçimde cinselliğe bakışları, kendi cinsellikleri hakkında konuşuyor olmaları gerekmektedir. Birbirlerinin cinsellikten beklentilerini, cinsellikteki sınırlarını, fikirlerini açıklıkla konuşmaları birbirlerini anlamaları ve birbirlerine yaklaşmaları açısından oldukça önem taşımaktadır. Eğer bu konuları konuşmakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız bir aile danışmanından destek almaktan çekinmemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu

Verileriniz 128 BIT SSL Sertifikası ile koruma altındadır.

Online psikolog ile randevu mu oluşturmak istiyorsunuz ? Bunun için formu doldurmanız yeterli olacaktır. Burada dolduracağınız bilgiler Kişisel verilerin korunma kanunu (KVKK) kapsamında saklı kalacaktır.

RandevuForm

Randevu Talep Formu

RandevuForm