İnsanları Pasif Agresif Yapan Etken Nedir?


İnsanları Pasif Agresif Yapan Etken Nedir?

Pasif agresif davranış, pek çok farklı şekilde ifade edilse de (alaycılık, sessiz baskı, lakap takma), aynı köklere sahiptir: Derinlerde yatan bir korku, doğrudan çatışmadan kaçınma, güçsüzlük ve çaresizlik hissi. Bu tip davranışların nedenlerinden bir tanesi öfke korkusudur. Bir çoğumuz yetişirken öfkeyi uygunsuz bir şekilde ifade etmenin kötü olduğunu öğreniriz. Pasif agresif kişi de öfkeyi ifade etmenin kötü olduğunu ve öfke duymanın onu kötü bir insan yaptığını öğrendi.

 

Bu yüzden en kuvvetli sebeplerden bir diğeri yetiştirilme tarzıdır. Kendini ifade etmenin yasak olduğu bir ortamda ebeveynlerin aşırı derecede kontrolü ile yetişen çocuklar öfke ve düşmanlık duygularını ifade etmenin başka yollarını öğrenmek zorunda kalıyor. Aileye bağlı oldukları için, onların dediği gibi davranmazlarsa cezalandırılıyorlar. Bu nedenle, ebeveynlerine gizlice saldırıyor ve bu davranışı yetişkinliğe dönüştürüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu

Verileriniz 128 BIT SSL Sertifikası ile koruma altındadır.

Online psikolog ile randevu mu oluşturmak istiyorsunuz ? Bunun için formu doldurmanız yeterli olacaktır. Burada dolduracağınız bilgiler Kişisel verilerin korunma kanunu (KVKK) kapsamında saklı kalacaktır.

RandevuForm

Randevu Talep Formu

RandevuForm