Kendini Değersiz Hissetmek ve Başa Çıkma


Kendini Değersiz Hissetmek ve Başa Çıkma

Her birey zaman zaman kendini değersiz hissetmek gibi anlar yaşaya bilir. Ancak kendinizi çoğu zaman önemsiz, işe yaramaz, amaçsız, çaresiz hissediyorsanız öz-değeriniz zedelenmiş olabilir. Kendini değersiz hissetme duygusunun sürekli olarak hissedilmesi ve bu duygunun bireylerin hayatını yönlendirmesiyle psikolojik ve duygusal zararlar ortaya çıkabilmektedir.

Kendilerini değersiz hisseden bireyler, hayatta amaçları yokmuş gibi hissedebilirler. Bu amaçsızlık da kendilerini değersiz konuma yerleştiren kişilerin hayat kalitelerinin düşmesine, yaşamdan zevk almalarına engel olur. Değersizlik hissi olan kişiler kendilerine olumlu ve güzel şeyleri pek yakıştıramaz. Çoğu zaman biri tarafından sevilmeyi, başarılı olmayı, haklı olmayı hak etmediklerini düşünebilirler.

Kendini Değersiz Hissetmek Neden Olur?

Değersizlik duygusu, her bireyde farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Kişinin kendini değersiz hissetmesinin sebeplerinden biri, kişilerin yaşadığı psikolojik sorunlardır. Depresyon, kaygı bozukluğu, panik atak, kişilik bozuklukları, şizofreni gibi sorunlara sahip olan bireyler kendilerini değersiz görmeye daha meyilli olabilirler.

Değersizlik hissinin diğer nedenlerinden bir diğeri, fiziksel rahatsızlıklardır. Konuşamamak, yürüyememek, tek başına yemek yiyememek gibi fiziksel bir sorunu ya da ciddi bir hastalığı bulunan bireyler, kendilerini diğer kişilerden daha yetersiz ve değersiz görebilmektedirler.

Bireyin aile içerisinde veya çevresinde kıyaslanmaya maruz kalması da kişilerde kendini değersiz hissetmeye sebep olabilmektedir. Başkaları ile kıyaslanan kişiler kendilerini diğer kişilerden daha değersiz hissetmeye başlayabilir. Özellikle ebeveynleri tarafından diğer çocuklarla kıyaslanan çocukların ileride öz güven ve öz saygı eksikliği yaşayabilme potansiyelleri yüksektir.

Çocukluk çağı travmaları, hayatta önemli büyük bir olay olması (boşanma, taşınma, iş değişikliği, birinin kaybı vb…), stresle mücadele edememek, sürekli eleştirilere maruz kalmak, her olumsuzluğu kendi hatası olarak görmek de bireylerin kendilerini değersiz hissetmelerine neden olmaktadır.

Kendini Değersiz Hisseden Bireylerin Sergilediği Davranışlar

 • Vücutta şiddetli ve donuk ağrılar,
 • Kendi hakkında olumsuz düşünceler,
 • Çok sık ağlamak, umutsuzluk
 • Sosyal anksiyete
 • Yaşam amacının kaybolması, yaşama olan ilginin azalması
 • Sosyal ilişkilerden uzak durmak
 • Duygusal ifadede azalma
 • Kendini sürekli uyuşuk ve uykulu hissetmek
 • Kişisel günlük bakımını göz ardı etmek
 • İntihar düşünceleri

Değerli Hissetmek İçin Neler Yapılabilir?

 1. Olduğun “sen” ile olmak istediğin “sen” i iyi tanıyıp ayırt etmelisin. Olduğun senden nefret edip uzaklaşmak yerine onu kabul edip o şekilde iletişim kurmaya ve sevmeye başlayabilirsin. Eğer sadece olmak istediğin “sen” e doğru hareket etmeye çalışırsan geçmiş hep peşinden gelir ve sen de kaçmaya devam edersin. Her kaçış ve takip ise stres yaratarak kısır döngü devam eder.
 2. Kendinizin iyi yönlerinizi belirleyin. Fiziksel özellikleriniz, karakter özellikleriniz hepsini katarak bir liste yapın kendinize.
 3. Geçmişinizde eğlendiğiniz, keyif aldığınız, mutlu olduğunuz zamanları düşünün. Mutlu anlarınızı hatırlamak kendinizi değerli hissetme duygunuzu arttıracaktır. Hem böylece gelecekte de benzer şekilde mutlu anlar veya etkinlikler planlamak için size motivasyon olabilir.
 4. Kendinizi eleştirmekten, başkalarıyla kıyaslamaktan vazgeçin.
 5. Kendinize başarılı ve statü sahibi olmayı önemsemeden, hiçbir karşılığı olmadan sadece yapmaktan keyif alacağınız yeni uğraşlar bulun.
 6. İlişkilerinizde aşırı fedakarlığı bırakarak eşit ilişkiler kurmaya çalışın. Daha fazla verdiğiniz ilişkiler dengeyi bozar.
 7. Sağlıklı beslenin, yeterince uyuyun, düzenli spor veya egzersiz yapın, ruhunuzu doyuracak hobiler bulun.

Tüm bunlara rağmen hala kendinizi değersiz hissetmeye devam ediyorsanız psikoterapi desteği alarak uzman bir psikologla görüşebilirsiniz.

Değerli Hissetmek Nedir?

Değerli hissetmek, kişinin özüne ve kendisine saygı duyması, kendini olduğu gibi kabul etmesiyle gelmektedir. Kişinin kendisine karşı duyduğu sevgi, saygı, güven ve beğeni duygularını içerir. Kendisine karşı olumlu tutum ve değerlendirme içinde olan kişi, kendisinin sevilmeye ve beğenilmeye de layık olduğunu düşünür. Tüm bunların temelinde ise kişinin kendisini değerli hissetme duygusu oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu

Verileriniz 128 BIT SSL Sertifikası ile koruma altındadır.

Online psikolog ile randevu mu oluşturmak istiyorsunuz ? Bunun için formu doldurmanız yeterli olacaktır. Burada dolduracağınız bilgiler Kişisel verilerin korunma kanunu (KVKK) kapsamında saklı kalacaktır.

RandevuForm

Randevu Talep Formu

RandevuForm