Yeni Bir İlişkiye Başlamak


Yeni Bir İlişkiye Başlamak

Sevgi, sevmek, sevilmek en temel ihtiyaçlarımız arasındadır. Sevgiyi alabilmek, verebilmek, sürdürebilmek ise sahip olduğumuz becerilerimizdendir. Geçmiş; yapılanları, yapılamayanları, hataları, iyikileri, keşkeleri, sevdiklerinizi, sevmediklerinizi oluşturan hatıralar bütünüdür. Geçmiş ile bütünleşip bugüne, mevcut duruma odaklanabilmek geçmişi ve yeni ilişkileri sağlıklı yapan kısımdır.

 

YENİ BİR İLİŞKİYE BAŞLAMAK “GEÇMİŞİMDE YAŞADIKLARIM HALA BENİMLE Mİ?

Sevgi, sevmek, sevilmek en temel ihtiyaçlarımız arasındadır. Sevgiyi alabilmek, verebilmek, sürdürebilmek ise sahip olduğumuz becerilerimizdendir. Sevginin karşılanabildiği aile ortamından sonraki diğer yer ilişkilerdir. İlişkiye başlarken bize benzeyen, bizim gibi davranan kişileri seçme eğiliminde oluruz. Daha sonra o kişiyi derinlemesine tanımaya çalışırız. Tanımaya ve yakınlaşmaya çalışırken en etkili yol olan kendini ifade etmeyi kullanırız. Bir ilişkide kendi duygularımızı, isteklerimizi ve beklentilerimizi söyledikçe karşı tarafa daha çok yakınlaşırız.

 

YENİ BİR İLİŞKİYE BAŞLAMAK NEDEN ZOR?

İnsanlar yeni ve belirsiz olan durumlarda korkuları ile hareket ederler. Bu belirsizlik durumuyla karşılaşmamak veya kurtulmak için kaçınma davranışı başlar yani kişiler yeni partnerler tanımaktan, romantik ilişkiden uzak durmaya başlar. Bu kaçınılan korkulardan ilki reddedilme korkusudur. İlişkiyi başlatmayı engellediği gibi birey yalnız kaldığında da “gidip konuştun, kendini küçük düşürdün.” Gibi düşüncelerle cezalandırıcı bir duruma da bürünebiliyor. Diğer bir korku ise karşınızdakinin kişinin niyetinden emin olamamaktır. Karşınızdaki kişinin sizinle veya ilişki ile ilgili beklentilerinin sizin düşüncelerinizle uyuşmadığını düşünürseniz adım atma veya ilişkiyi başlatmak konusunda zorlanacaksınızdır. Ancak bu düşüncenizin ilk aşamalarda çıkarımsal olduğunu, istek ve beklentilerin tam olarak anlaşılabilmesi için zamana ihtiyaç olduğunu unutmamalısınız.

 

GEÇMİŞ KABUSU

Hayatta üç aşamadan bahsedebiliriz: Geçmiş, şimdi ve gelecek. Geçmiş; yapılanları, yapılamayanları, hataları, iyikileri, keşkeleri, sevdiklerinizi, sevmediklerinizi oluşturan hatıralar bütünüdür. Bugün ne iseniz onu yaratan anılar bütünü düşünmek, anımsamak, değerlendirmek belki de hepimizin çoğunlukla yaptığı bir eylemdir. Ancak geçmişi sürekli düşünmek, şimdiki anda kalamamak, geçmişi özlemek, hep geçmişi aramak kişinin günlük işlevselliğini bozmaya başlamaktadır ve geleceği için adım atmasına engel olmaktadır.

 

GEÇMİŞE TAKILDIĞIMI NASIL ANLARIM?

Geçmişi özleyen, geçmişte yaşayan kişiler; şu an, burada ne oluyor farkında olmazlar. Yarına dair hedefleri, hayalleri, beklentileri yoktur çünkü hala geçmişte yaşarlar. Etrafında şu an olan kişilerle iletişim kurmayı reddedebilir, günlük işleri yerine getirmek istemeyebilir, yaşam motivasyonunda azalmalar görülebilir, yalnız kalmak isteyebilir, anlamsız ve amaçsız yaşıyor gibi görünebilir.

 • Sürekli geçmişle alakalı anılar anlatıyorsanız,
 • Geçmiş aklınıza gelince ağlıyor veya sinirleniyorsanız,
 • Dalgın, düşünceli haliniz sürekliyse,
 • Geçmişte yapılan hataları, pişmanlıkları sürekli düşünüyorsanız,
 • Gelecek hakkında hayalleriniz, beklentileriniz yok denecek kadar azsa,
 • Şimdiyi yaşama ve kabul etmede zorlanıyorsanız geçmişe takılı olduğunuzu söyleyebiliriz.

 

NEDEN GEÇMİŞE TAKILIRIZ?

 • Eski partnerinizi, ilişkinizi özlemeniz veya unutamamanız,
 • Bugün ile alakalı olumsuz bir durum yaşamanız,
 • Sevdiğiniz bir kişinin vefatını kabul edememeniz,
 • Sevdiğiniz bir kişinin sizin isteminiz dışında hayatınızdan çıkması,
 • Bugün olduğunuz kişiden, şartlardan memnun olmamanız,
 • Günlük işlevinizi etkileyen durumlarla alakalı olumsuzluk yaşıyorsanız,
 • Hata yaptıysanız ve kabul edemiyorsanız geçmişe dönebilirsiniz.

 

GEÇMİŞİ DÜŞÜNMEKTEN NASIL KURTULURUM?

 • Kendi içinizden uzaklaşıp sosyalleşmek, diğer kişilerle sohbet etmek, vakit geçirmek,
 • İlgi duyduğunuz alanda bir hobi edinmek,
 • Geçmişi hatırlatan tetikleyicilerden uzaklaşmak,
 • Geçmişi neden düşündüğünüz üzerine farkındalık kazanmak,
 • Geçmişi bir anda unutamayacağınızı kabul edip, bunu bir sürece yaymak,
 • Geçmiş yaşantınızda düşündükleriniz ve atlatamadıklarınız ile ilgili profesyonel destek almak sizlere yardımcı olacaktır.

 

YENİ BİR İLİŞKİYE HAZIR MIYIM?

“Yeni bir ilişkiye hazır mıyım? Mutlu olabilir miyim? Hazır mıyım yoksa eski ilişkimin bana hatırlattıklarından henüz kurtulamadım mı?”

Bu sorular belki de çoğu zaman kendinize sorduğunuz bir soru olabilmektedir özellikle de bir ilişkiniz sonlandıysa ve yeni birileri ile tanışmaya başladıysanız… Bazen doğru partneri doğru zamanda bulduğunuzu düşünürsünüz. Ancak kendinizi hazır hissetmezsiniz ve ilişkiyi başlatamazsınız.

 

Peki, yeni bir ilişkiye hazır olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

 • Yeni bir ilişkiye başlamadan önce öncelikle beklentilerinizi ve ilişkinin getirebileceği sorumlulukları düşünün; bunları düşünürken sıfırdan belirleyebileceğiniz gibi eski ilişkilerinizdeki tecrübelerinizden de faydalanabilirsiniz.
 • Geçmişiniz artık sizi üzmüyordur; yaşadıklarınızı düşündüğünüzde sakin kalabiliyorsanız, olanları bir anı olarak hatırlayabiliyorsanız, eski partnerinize olan olumsuz duygularınız nötrleştiyse,
 • Kendinize ait alanınız ve arkadaşlarınız varsa; eski ilişkinizde ihmal ettiğiniz şeyleri yapmaya başladıysanız veya yapmak zorunda hissettiğiniz şeylerden uzaklaştıysanız, kendi istek ve ilgilerinize yöneldiyseniz,
 • Reddetmenin kötü olmadığını düşünüyorsanız; kendi sınırlarınızı, isteklerinizi, birlikte olmak istediğiniz partnerinizin özelliklerini belirlemiş; bunları karşılamayan veya istediğiniz yere varmayacağını düşündüğünüz kişilere hayır diyebiliyorsanız,
 • Kendinizi affediyor ve barışıyorsanız; eski ilişkinizdeki hatalarını, gelecek ilişkinizde sorun yaratabilecek özelliklerinizi gördüyseniz ve bu özelliklerle uzlaşmaya hazırsanız,
 • Yalnızlık ürkütücü değilse; tek başınıza bir şeyler yapmak sizi üzmüyorsa, olumsuz duygu durumunda sizi birinin kurtarmasını beklemiyorsanız,
 • Duyguları paylaşmak istiyorsanız; ilişkiniz yokken hissettiğiniz tüm duyguları kendi içinizde yaşamaya başlarsınız. Bu duyguları birine aktarmak, paylaşmak ve aynı şekilde partnerinizden de bu duyguları almaya hazırsanız yeni bir ilişki için hazırlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu

Verileriniz 128 BIT SSL Sertifikası ile koruma altındadır.

Online psikolog ile randevu mu oluşturmak istiyorsunuz ? Bunun için formu doldurmanız yeterli olacaktır. Burada dolduracağınız bilgiler Kişisel verilerin korunma kanunu (KVKK) kapsamında saklı kalacaktır.

RandevuForm

Randevu Talep Formu

RandevuForm