Öfke Kontrol Testi - Sone Psikoloji

Öfke Kontrol Testi

Öfke kontrolü

Öfke Testi (Novaco Öfke Ölçeği), öfke belirtilerini değerlendirmek, yoğunluğunu ve şiddetini ölçmek amacıyla geliştirilmiş bilimsel standartlara uygun bir ölçektir.

Bu ölçek, tanı koyma amacı taşımamaktadır. Unutmayın ki, sitemizde bulunan testler tıbbi tavsiye vermez ve hastalık teşhisi koymaz. Bu tür teşhisler sadece uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Test sorularını yanıtlarken, belirtilen durumlarla karşılaştığınızda yaşadığınız öfke seviyesine göre uygun cevabı işaretleyiniz.

Lütfen test sonuçlarınızı size ulaştırabilmemiz için iletişim bilgilerinizi doldurunuz.

1. 
Yeni aldığınız bir aleti açıyorsunuz, fişe takıyorsunuz ve çalışmadığını fark ediyorsunuz.

2. 
Bir tamirci sizden çok fazla para istiyor.

3. 
Diğerlerinin yaptıkları fark edilmezken, bir tek sizin hatalarınız göze batıyor.

4. 
Arabanız çamura ya da kara saplanıyor.

5. 
Birileriyle konuşuyorsunuz ve size yanıt vermiyor.

6. 
Birileri kendilerini farklı göstermeye çalışıyor.

7. 
Kafeteryadaki masanıza dört fincan kahve taşımaya çabalarken, biri size çarpıyor ve kahveler dökülüyor.

8. 
Giysilerinizi astınız; fakat, geçenler onları yere düşürüyor ve kaldırmıyor.

9. 
Mağazaya girdiğiniz andan itibaren bir satıcı tarafından izleniyorsunuz.

10. 
Size şaka yapılıyor ya da sizinle alay ediliyor.

11. 
Park yerinde yanlışlıkla hatalı bir dönüş yapıyorsunuz. Arabanızdan çıktığınızda birileri size ‘’araba kullanmayı nerede öğrendin? ’’diye bağırmaya başlıyor.

12. 
Biri bir hata yapıyor ve suçu üzerinize atıyor.

13. 
Konsantre olmaya çalışıyorsunuz; fakat, yanınızdaki bir kişi ayaklarını yere vuruyor.

14. 
Birine önemli bir kitap ya da bir alet ödünç verdiniz; fakat, geri vermedi.

15. 
Çok yoğun bir gün geçirdiniz, ve birlikte yaşadığınız kişi önceden anlaştığınız bir şeyi yapmayı unuttuğunuz için şikayet etmeye başlıyor.

16. 
Arkadaşlarınızla ya da sevgilinizle önemli bir şeyi tartışmaya çalışıyorsunuz; fakat, o kişi sizi dinlemiyor.

17. 
Biri, sizle başka biri arasındaki tartışmaya burnunu sokuyor.

18. 
O konu hakkında çok az fikri olmasına rağmen, ısrar eden kişilerle tartışıyorsunuz.

19. 
Acele olarak bir yere yetişmelisiniz; fakat, önünüzdeki araç 90 km hızla gidilecek yolda 30 km hızla gidiyor ve onu geçemiyorsunuz.

20. 
Acele olarak bir yere yetişmelisiniz; fakat, önünüzdeki araç 90 km hızla gidilecek yolda 30 km hızla gidiyor ve onu geçemiyorsunuz.

21. 
Yanlarından geçerken bir grup insan sizinle alay ediyor.

22. 
Bir yere yetişme telaşıyla, iyi bir pantolonu sivri bir yere takarak yırtıyorsunuz.

23. 
Son jetonunuzu bir telefon konuşması yapmak için kullanıyorsunuz; fakat, daha çevirmeniz bitmeden hat kopuyor ve jeton boşa gidiyor.

24. 
Biriyle bir yerlere gitmek için randevulaştınız. Bu kişi son dakikada vazgeçiyor ve sizi ortada bırakıyor.

Öfke Kontrol Testi ile, öfkenizin seviyesini ve öfkeyi nasıl yönettiğinizi anlamak için kendinizi değerlendirebilirsiniz. Öfke, doğal bir duygu olsa da, kontrol edilmediğinde ilişkilerinize ve genel sağlığınıza zarar verebilir. Öfke Kontrol Testi, öfkenizin tetikleyicilerini, öfke anındaki tepkilerinizi ve başa çıkma stratejilerinizi analiz ederek daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir.

Öfke Kontrol Bozukluğu Testi

Öfke, bir tehdide, haksızlığa, incinmeye ya da hayal kırıklığına karşı verilen duygusal bir tepkidir. Öfke ilk olarak bedene yansır; örneğin kaslar gerilir, kalp atışı hızlanır. Kişi öfkesinin kaynağı ile yüzleşmek isteyebilir ya da ona zarar verme arzusu duyabilir. Öfke içgüdüsel ve normal bir duygudur ve ne iyi ne de kötüdür, önemli olan kişinin bu duygu ile ne yaptığıdır.

Ancak öfkenin istenmeyen yan etkileri olabilir. İlişkilerde zorluklara, sağlık sorunlarına, iş hayatında ve hukuki olarak zorluklara yol açabilir. Öfke aynı zamanda agresyon ve şiddetle de bağlantılıdır. Agresyon yaralama, zarar veya hasara yol açmayı amaçlayan bir eylemken, öfke ise yalnızca bir duygudur. Her öfke agresyon ile sonuçlanmamaktadır.

Öfke Kontrolü “Agresyon Yönetimi” veya “Öfkeyi Sağlıklı Bir Şekilde İfade Etme” gibi ele alanabilir. Öfke kontrolünde amaç öfkenin tamamen ortadan kalkmasını sağlamak değildir. Amaç öfke duygusunu daha az yıkıcı bir şekilde yaşamak ve ifade etmektir. Kişi öfke kontrolü sayesinde agresyonun sağladığı geçici güç yanılsamasından kurtulabilir. Daha sağlıklı stratejiler kullanarak öfkeyle başa çıkmayı öğrenebilir.

Öfke Kontrol Testinin Amacı

Öfke Testi (Novaco Öfke Ölçeği) kişinin öfkeyi nasıl yaşadığını sorgulamaktır. Öfke belirtilerini değerlendirmek, yoğunluğunu ve şiddetini ölçmek amacıyla geliştirilmiştir. Maddeleri saygısızlık, adaletsizlik, hayal kırıklığı, engellenmişlik gibi herkesi öfkelendirebilecek durumlara odaklanır. Kişilerin herkesçe öfke uyandırabilecek bu durumlara ne kadar yoğun öfke duyduğu görülmek istenir.

Öfke Kontrol Testi Önemi

Öfke kontrol testi sayesinde kişi yaşadığı öfke belirtilerinin ne kadar yoğun ve şiddetli olduğunu görebilir. Bu test sayesinde bazı durumlara verilen öfke tepkisinin normal olduğunu görülür. Ancak bu tepkilerin şiddetli, yoğun ve sık olmasının öfke kontrol sorunu düşündürdüğü görülür. İnsanlar bazen öfkesinin ortalamanın ne kadar üzerinde olduğunun farkında olmayabilirler. Bu test kişinin öfke belirtilerinin genel olarak hayatını ne derecede etkilediğini ve öfke kontrolüne ihtiyacı olup olmadığına dair bilgi verir.

Öfke Kontrol Testi Çalışma Prensibi

Kişi her bir senaryoyu yaşıyormuş gibi düşünerek  “Hiç rahatsızlık hissetmezsiniz.” , “Biraz huzursuzluk hissedersiniz.” , “Orta derecede sinirli hissedersiniz.” , “Oldukça kızgın hissedersiniz” , “Çok kızgın hissedersiniz.” seçeneklerinde kendisine en uygun olanı seçmelidir. Bu seçenekler 0 ve 4 arasında puanlanır ve toplanarak hesaplanır. Doğru yada yanlış cevaplar yoktur. Kişi bireysel deneyimine göre düşünerek doldurmalıdır.

Öfke Kontrol Testi Sonuçlarının Anlamı

Testteki en düşük puan sıfır olacaktır. Bu aslında pek mümkün değildir. Bu testi olabiliğince gerçekçi olarak doldurmak önemlidir. En yüksek puan ise yüz olacaktır. Bu sonuç kişinin sürekli olarak öfke patlamasına hazır durumda olduğu anlamına gelir.

0-45 arası puan kişinin çok az öfkeli olduğu, 46-55 arası puan önemli ölçüde barışçıl olduğunu, 56-75 arası puanın hayat sıkıntılarına ortalama bir öfke ile karşılık verdiği anlamına gelir.  76-85 puan aralığı kişinin ortalamanın üzerinde olacak şekilde sık sık öfke belirtileri gösterdiğini, 86 üzeri bir puan ise öfkenin sürekli aktif halde olduğunu, kişinin işlevselliğini ve sağlığını ciddi anlamda etkileyebileceğini ifade eder.

Öfke Kontrol Testi Yetkinliği ve Güvenilirliği

Öfke kontrol testinin yetkinlik ve güvenirliliğini araştıran çalışmaya göre, bu test başarılı bir şekilde bireylerin öfke kontrolünü ne kadar sağladığı yönünde fikir verir. Bu testin iç tutarlılık güvenirliği.88 ile .85 arasında değişmekte olup yüksek bir değere sahiptir.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.
Aradığınız gönderileri görmek için yazmaya başlayın.