Travma Sonrası Stres Bozukluğu Testi - Sone Psikoloji

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Testi

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma Testi (Travma Sonrası Stres Bozukluğu Soru Listesi (Sivil Versiyonu (PCL-C)), travma sonrası stres bozukluğu belirtilerini değerlendirmek, yoğunluğunu ve şiddetini ölçmek amacıyla geliştirilmiş bilimsel standartlara uygun bir ölçektir.

Bu ölçek, tanı koyma amacı taşımamaktadır. Unutmayın ki, sitemizde bulunan testler tıbbi tavsiye vermez ve hastalık teşhisi koymaz. Bu tür teşhisler sadece uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Aşağıda stres veren olayların ardından bazı insanlarda ortaya çıkabilen yakınma ve sorunlar bulunmaktadır. Lütfen dikkatli biçimde okuyun ve son bir ay içinde bu sorunun sizi ne derece rahatsız ettiğini belirtmek üzere uygun seçeneği işaretleyin.

Lütfen test sonuçlarınızı size ulaştırabilmemiz için iletişim bilgilerinizi doldurunuz.

1. 
Geçmişte yaşamış olduğunuz olumsuz ve zorlayıcı olayla ilişkili, rahatsızlık verecek şekilde tekrarlayarak zihninizde canlanan anılar, düşünceler ya da görüntüler oldu mu?

2. 
Geçmişte yaşamış olduğunuz olumsuz ve zorlayıcı olayla ilişkili, rahatsızlık verecek şekilde tekrarlayan rüyalarınız oldu mu?

3. 
Aniden geçmişte yaşadığınız olumsuz ve zorlayıcı olayı hatırlayarak sanki yeniden yaşıyormuş hissine kapıldığınız ve davrandığınız oluyor mu?

4. 
Geçmişte yaşamış olduğunuz olumsuz ve zorlayıcı olayı hatırlatan konuşma, ortam ve kişiler ve de duygular sizde mutsuzluk, üzüntü ve altüst olma duygusu yaşatıyor mu?

5. 
Geçmişte yaşamış olduğunuz olumsuz ve zorlayıcı olayı hatırlatan konuşma, ortam ve kişi vb. benzeşen uyaranla karşılaştığınızda kalp çarpıntısı, terleme, nefes darlığı, titreme, uyuşma, ağrı vb. bedensel tepkileriniz ortaya çıkar mı?

6. 
Geçmişte yaşamış olduğunuz olumsuz ve zorlayıcı olay hakkında konuşmaktan, düşünmekten kaçınır; olayı hatırlatan duygulardan uzak durur musunuz?

7. 
Size geçmişte yaşamış olduğunuz olumsuz ve zorlayıcı olayı hatırlattığı için bazı kişilerden, ortamlardan ve eylemlerden kaçınır ve uzak durur musunuz?

8. 
Geçmişte yaşamış olduğunuz olumsuz ve zorlayıcı olayın bazı bölümlerini hatırlamakta zorlanır mısınız? Olaylar arasında bağlantıları kurmada zorlandığınız boşluklar var mı?

9. 
Eskiden hoşlanarak yapmakta olduğunuz etkinliklere olan ilginizi kaybettiniz mi?

10. 
Kendinizi diğer insanlardan uzak ve ayrı hissediyor musunuz?

11. 
Kendinizi duygusal açıdan donuklaşmış, yakınlarına ve olaylara karşı sevinme, üzülme ve ağlama duygularınız uyuşmuş gibi hissettiğiniz oluyor mu?

12. 
Geleceği planlamanın anlamsız ve boş olduğunu hissediyor musunuz?

13. 
Uykuya dalma ve sürdürme güçlüğünüz var mı?

14. 
Kendinizin gergin, tahammülsüz, sinirli ve çabuk öfkelenen biri olduğunu hissediyor musunuz?

15. 
Dikkatinizi toparlamada ve sürdürmede bir güçlüğünüz oldu mu?

16. 
Kendinizi aşırı derecede gergin, her an olumsuz bir şey olacağı hissi ile tetikte ve diken üstünde hissediyor musunuz?

17. 
Çevreden gelen uyarılara abartılı tepkiler gösterdiğiniz, kolaylıkla irkildiğiniz ve sıçradığınız oluyor mu?

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.
Aradığınız gönderileri görmek için yazmaya başlayın.