Sone Psikoloji olarak İstanbul’da çocuk psikoloğu arayışı içinde olan ailelere yönelik Beylikdüzü ve Bağdat Caddesi şubelerimizde çocuk ve ergenler için özel olarak tasarlanmış psikolojik destek hizmetleri sunuyoruz. Çocuk ve ergenlerin yaşayabileceği psikolojik sorunlara yönelik her türlü ihtiyaca cevap verebilmek adına, alanında deneyimli uzmanlarımızla çalışıyor ve böylece aileler ile çocuklarına kapsayıcı bir destek sunuyoruz.

Çocuk Psikolojisi Uzmanlık Alanlarımız

Sone'de Uygulanan Çocuklar ve Ergenler için Psikolojik Testler Hangileridir?

Ergen ve Çocuk Psikoluğu Alanında Uzmanlarımız

Doktor Psikolog ve Klinik Psikolog Kadromuz

Dr. Psikolog Ezgi Özkan

Doktor Psikolog Ezgi Özkan, Haliç Üniversitesi Psikoloji bölümünde lisans eğitimini tam burslu ve bölüm birincisi olarak bitirdikten sonra Haliç Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans programında uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Sonrasında Arel Üniversitesi Klinik Psikoloji Doktora programını bitirmiştir. Doktor Psikolog Ezgi Özkan’ın uzmanlık alanlarına ve detaylı özgeçmişine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Klinik Psikolog Merve Yılmaz

Klinik Psikolog Merve Yılmaz Peker, İstanbul Aydın Üniversitesi Psikoloji bölümünde lisans eğitimini bitirdikten sonra İstanbul Aydın Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programında uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Klinik Psikolog Merve Yılmaz Peker'in uzmanlık alanlarına ve detaylı özgeçmişine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Uzman Psikolog Ercihan Karadağ

Uzman Psikolog Ercihan Karadağ, Haliç Üniversitesi Psikoloji bölümünde lisans eğitimini bitirdikten sonra yine Haliç Üniversitesi Genel Psikoloji Yüksek Lisans programında uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Uzman Psikolog Ercihan Karadağ’ın uzmanlık alanlarına ve detaylı özgeçmişine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Klinik Psikolog Refika Çavuşoğlu

Klinik Psikolog Refika Çavuşoğlu Kurt, İstanbul Okan Üniversitesi İngilizce(%30) Psikoloji bölümünde lisans eğitimini bitirdikten sonra İstanbul Okan Üniversitesi (%50) burslu Klinik Psikoloji programından Onur Derecesi ile mezun olarak eğitimlerini tamamlamıştır. Klinik Psikolog Refika Çavuşoğlu Kurt’un uzmanlık alanlarına ve detaylı özgeçmişine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Klinik Psikolog Cansu Metin Bozkurt

Klinik Psikolog Cansu Metin Bozkurt, İstanbul Aydın Üniversitesi Psikoloji bölümünde lisans eğitimini bitirdikten sonra İstanbul Esenyurt Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programında uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Klinik Psikolog Cansu Metin Bozkurt’un uzmanlık alanlarına ve detaylı özgeçmişine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Klinik Psikolog Gülce Uzonur

Klinik Psikolog Gülce Uzonur, Üsküdar Üniversitesi Psikoloji bölümünde lisans eğitimini yüksek onur derecesiyle tamamladıktan sonra İstanbul Gelişim Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programını tam burslu ve yüksek onur öğrencisi olarak tamamlamıştır. Klinik Psikolog Gülce Uzonur’un uzmanlık alanlarına ve detaylı özgeçmişine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Klinik Psikolog Umut Berk Dönmez

Klinik Psikolog Umut Berk Dönmez, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde Psikoloji bölümünde lisans eğitimini onur derecesi ile bitirdikten sonra Bahçeşehir Üniversitesi Klinik Psikoloji (İngilizce) Yüksek Lisans programında uzmanlık eğitimini onur derecesiyle tamamlamıştır. Klinik Psikolog Umut Berk Dönmez'in uzmanlık alanlarına ve detaylı özgeçmişine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Klinik Psikolog Serra Ekmekcioğlu

Klinik Psikolog Serra Ekmekcioğlu, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi’nde Psikoloji eğitimini bitirdikten sonra Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini yüksek onur öğrencisi olarak tamamlamıştır. Klinik Psikolog Serra Ekmekcioğlu’nun uzmanlık alanlarına ve detaylı özgeçmişine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Klinik Psikolog Betül Şengül

Klinik Psikolog Betül Şengül, Haliç Üniversitesi Psikoloji bölümünde lisans eğitimini bitirdikten sonra İstanbul Gelişim Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programında uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Klinik Psikolog Betül Şengül’ün uzmanlık alanlarına ve detaylı özgeçmişine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Klinik Psikolog Nurgül Arslan

Klinik Psikolog Nurgül Arslan, Kadir Has Üniversitesi Psikoloji bölümünde lisans eğitimini bitirdikten sonra FMV Işık Üniversitesi Yetişkin Odaklı Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programında uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Klinik Psikolog Nurgül Arslan’ın uzmanlık alanlarına ve detaylı özgeçmişine aşağıdan göz atabilirsiniz.

Klinik Psikolog Ezgi Demir

Klinik Psikolog Ezgi Demir Maltepe Üniversitesi Psikoloji bölümünde lisans eğitimini bitirdikten sonra Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programında uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. BDT ekolü ile çocuklar, ergenler ve yetişkinler ile danışan görmeye devam etmektedir.  Aynı zamanda Deneyimsel Oyun Terapisi Metodu ile Oyun Terapisi’ni terapi uygulamalarında kullanmaktadır.

Klinik Psikolog Pelin Aslan Öztürk

Klinik Psikolog Pelin Aslan Öztürk, Yeditepe Üniversitesi İngilizce Psikoloji bölümünde lisans eğitimini bitirdikten sonra İstanbul Kent Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programında uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Klinik Psikolog Pelin Aslan Öztürk’ün uzmanlık alanlarına ve detaylı özgeçmişine aşağıdan göz atabilirsiniz.
Çocuk psikologları

Çocuk ve Ergen Psikoloğu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuğunuz için iyi bir terapist bulmak göz korkutucu ve zaman alan bir süreç olabilir. Sizin ve çocuğunuzun güvenebileceği ve fayda göreceğiniz bir çocuk/ergen psikoloğu bulmak ve o uzmana gitmek sandığınız kadar kolay olmayabilir.

Bu noktada en güvenilir başlangıçlar ve tercihler aslında güvenilir bir arkadaştan, aile üyelerinden, öğretmenden veya aile hekiminden gelen "kulaktan kulağa " tavsiyelerdir. Ancak yine de çocuğunuzun bireysel ihtiyaçlarını dikkate alarak karar vermek de önemlidir. Arkadaşınızın ya da sizi yönlendiren kişinin sahip olduğu problemin farklı olabileceğini unutmayın. Başkası için mükemmel olan bir Terapist, çocuğunuz için pek uygun olmayabilir.

Terapist ne kadar nitelikli ve deneyimli olursa olsun, çocuğunuzla olan ilişkisi de çok önemlidir. İyi bir terapist genellikle en isteksiz çocuğun bile ilgisini çekebilir. Olumlu değişimin gerçekleşmesi için çocuğunuzun terapistiyle güvenli bir bağ kurması kritik öneme sahiptir. Yaşı veya zorluğu ne olursa olsun, terapist çocuğunuza gerçek bir ilgi göstermeli ve onun dünyasını şefkatle anlama arzusu göstermelidir.

Ebeveyn olarak terapistle güçlü bir yakınlık hissetmeniz ve terapistin sizi tedavi sürecine dahil etmesi de önemlidir. Terapistin çocuğunuzla ilişkisi geçici olacaktır ve uzun vadede çocuğunuza yardım etme konusunda kendinizi güçlü hissetmeniz için onlarla iş birliği içinde çalışabilmeniz gerekir. Bazen bu sizin ya da çocuğunuz için pek de uygun olmayabilir. Bu konuda sezgilerinize güvenin ve başka birini deneyin.

Çocuk ve ergen psikoloğu seçerken dikkat edilmesi gereken ipuçları:

Oyun Terapisi Amacı ve Önemi Nedir?

Oyun terapisi, çocukların kendilerini ifade etmelerine ve yaşadıkları zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir psikoterapi yöntemidir. Bu terapi, çocukların doğal iletişim biçimi olan oyunu kullanarak, onların duygusal ya da psikolojik sorunlarını çözmelerine olanak tanır. Oyun terapisinin temel amacı, çocuklara güvenli ve destekleyici bir ortam sunarak, içsel düşünce ve duygularını serbestçe ifade etme fırsatı vermektedir.

İnsanlar genellikle oyun terapisini ve sağladığı faydaları önemsemeyebilirler. Kaygılı ebeveynler, çocuklarının "sadece oyun oynamaktan" ne gibi faydalar elde ettiğini anlamakta çoğu zaman zorluk çekerler. Ancak gerçek şu ki, bir terapistin rehberliği olsa da olmasa da, siz fark etmiş olsanız da olmasanız da, çocuklar oyun yoluyla iletişim kurmayı severler.

Oyuncaklarla şiddetli bir şekilde oynayan bir çocuk, gerçekte tanık olduğu şiddet içeren bir aile içi durumu yansıtıyor olabilirken, saldırgan olarak değerlendirilebilir.

Oyun terapisi yazısına tıklayarak oyun terapisinin amacı, uygulaması ve faydaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Oyun terapisinin faydalarından bazıları şunlardır:

Çocuklar ve Ergenler için Psikolojik Testler Hangileridir?​

Çocukları ve Ergenleri psikolojik açıdan tam olarak değerlendirmek sadece klinik gözlem ve planlı sıralı görüşmelerle mümkün olmayabilir, ya da sürecin eksik işlemesine neden olabilir. İşte tam da bu sebeple yetişkin, çocuk ve ergen kliniğinde psikolojik testler kullanılarak birçok alandan veri elde edilmesi amaçlanır. Nasıl ki bir doktora gittiğinizde doktorunuz sizi muayene ettikten sonra bir takım kan, idrar testleri istiyor ya da bio-medical görüntülemelerden yardım alıyorsa psikolojide uygulanan testler de aynı amaçla gerçekleştirilir.

Psikolojik testler Klinik gözlemle gözden kaçması muhtemel farklı sebepleri de bulmaya yarar. Genel olarak bakıldığında psikolojik testler ve değerlendirmeler, çocuk ve ergende var olan sorunun doğasını anlamaya ve onu ele almanın en iyi yolunu bulmaya yardımcı olabilmektedir.

CAT (Çocuklar İçin Tematik Algı Testi)

Çocukların davranış, dürtü ve çevresine yönelik algısını değerlendiren projektif bir testtir. CAT, çocuklardaki davranış problemleri ve aile içindeki yerinin nasıl olduğu ile ilgili algıların anlaşılmasına yarar sağlayan psikolojik test olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda çocukların tepkilerinin anlaşılması ve gözlenmesine olanak sağlanmaktadır.

3 ile 9 yaş aralığındaki çocuklara uygulanabilmektedir.

TAT (Tematik Algı Testi)

10 yaş üzerindeki çocuklar ve yetişkinler için uygulanan TAT (Tematik Algı Testi) çeşitli insan davranışlarının tasvir edildiği kartlar ile kişinin hayal gücünü kullanarak ortaya çıkardığı hikâye analiz edilir. Psikoterapi öncesinde kişinin durumunu anlamaya yönelik olan Tematik Algı Testi bireyin bütünsel olarak ele alınmasına ve duygu durumunun analiz edilmesine yardımcı olur.

S.D Porteus Labirentler Testi​

Genel yeteneği belirlemek amacıyla kullanılan psikolojik testlerden biridir. Özellikle dürtüsel çocuklarda değerlendirme aracı olarak tercih edilebilir çünkü temkinli davranmak, temkinli davranarak ileriyi görmek, çeşitli engellerden ve risklerden kendini korumak gibi özel zekâ alanları ölçülür ve bununla birlikte günlük davranışlarda gösterdiği davranışlarındaki beceriyi ölçmeye yarar.

Peabody Resimli Kelime Tanıma Testi​

2-12 yaş arasındaki çocukların dil becerilerini, kelime dağarcığını ve kavram gelişimini belirlemek için kullanılan performans testidir.

MOXO Dikkat ve Hiperaktivite Bozukluğu Testi​

Psikolojik testlerden biri olan MOXO, uzmanlar tarafından DEHB tanısı ve hasta gözlem süreçlerinde yardımcı olmak için çocuk-ergen ve yetişkinler için özel olarak tasarlanmıştır. MOXO Testi, görsel uyaran, sesli uyaran ve hem görsel hem sesli uyaran ve bunlarla ilgili çeldiriciler içeren kısa ve online bir testtir. Dikkat, zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivite performanslarını ölçmektedir. Bu test çocuklarda 15 dakika ergenlerde ve yetişkinlerde ise 18 dakika sürmektedir. Testin uygulanış kısmında harfler veya rakamlar yoktur. Hedef bir uyarı/görüntü vardır ve kişiden uyarı ekranda belirir belirmez boşluk (space) tuşuna en kısa zamanda basması beklenir. Test boyunca bu tekrarlandıktan sonra kendi yaş gruplarıyla karşılaşıldığı bir profil elde edilir.

Genellikle kişilerin kişilik özellikleri, duygusal işleyişleri, düşünce süreçleri, ilişkisel yatırımlarının olup olmadığı incelenmek için uygulanabilmektedir. Testin en büyük özelliği, mürekkep lekelerini imgelem testi olmaktan çıkarıp, kişilik testine dönüştürmesi ve yorumlamaya açık hale getirmesidir.

Metropolitan Okul Olgunluğu Testi (4-6yaş)​

Çocukların okula, okuldaki kurallara olan uyumuna ve okulda var olan öğrenme basamaklarına hazır olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan aynı zamanda fizyolojik, çevresel ve zihinsel faktörleri ölçen bir değerlendirme aracıdır. Testin sonucunda, çocuğun okul için gereken olgunluğa ne ölçüde hazır olduğu ve düzeyiyle ilgili sağlıklı veriler elde edilir. 

Okul olgunluğunu ölçmesi sebebiyle testi yaptırmanın en uygun zamanı okul öncesi dönemdir çünkü metropolitan okul olgunluğu testi, kelime anlama, cümle anlama, genel bilgi, eşleştirme, sayılar ve kopya etme gibi okul öncesi döneme de ait olan basamakları geçip geçmediğini değerlendirir. Şekiller ve resimlerden oluştuğu için testör ile sözel iletişime dayanan bir testtir dolayısıyla diğer psikolojik testlerde de olduğu gibi bu testi yapan kişinin uzman olması ve teste başlamadan önce çocuğu teste hazırlaması ve ilişki kurması önem arz etmektedir.

Gesell Gelişim Figürleri Testi

3-10 yaş arasındaki çocuklara uygulanan performans değerlendirme testi olarak değerlendirilir ve bu bağlamda çocuklarda motor beceri, görsel algı, görsel hafıza, el göz koordinasyonu, küçük kas becerilerini ölçmektedir.

Peabody Resimli Kelime Tanıma Testi​

2-12 yaş arasındaki çocukların dil becerilerini, kelime dağarcığını ve kavram gelişimini belirlemek için kullanılan performans testidir.

CAS Testi (Cognitive Assessment System)

Psikolojik testlerden biri olan CAS çocuk ve ergenlerin bilişsel becerilerini ölçen yetenek ve zekâ testi olarak literatürde adı geçmektedir. 5-17 yaş aralığındaki çocuk ve ergenlere uygulanmaktadır. Bireylerin zihinsel gelişimlerini takip etmek, başarılarını ve yeteneklerini öngörmek ya da var olan sorunları tespit etmek amacıyla kullanılmaktadır. 

Bu psikolojik testin uygulama süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık olarak 60-75 dakika sürmektedir. CAS testi, aynı zamanda planlama, dikkat, eşzamanlı işlemler ve ardıl bilişsel işlemeler alanını ölçmektedir. Bireyin zihinsel işlemlerini değerlendiriyor olması bakımından CAS testi de diğer psikolojik testlerde olduğu gibi uzman psikologlar tarafından uygulanmaktadır.

Agte Ankara Gelişim Tarama Envanteri

Çocukları gelişimsel açıdan değerlendirmek için 0-6 yaşa uygulanmaktadır. Agte Ankara Gelişim Envanteri anne baba ve çocuk ile yapılmaktadır. Testi yapan uzman çoğunluklu olarak anne ve babaya sorular yöneltebilmektedir bazı performansları ise çocuğun kendisinin yapmasını isteyebilmektedir. Agte zekayı değil gelişimi ölçen bir gelişim testidir ve performanslar 4 alanda incelenmektedir. 

Dil bilişsel, ince motor, kaba motor, sosyal gelişimi ve öz bakım becerileri ölçüldükten sonra genel gelişim düzeyi belirlenir. Çocuğun hangi gelişim alanında olduğu fark edildikten sonra uzman aileye öneriler vermekte ve gerekli görürse ilgili kurumlara yönlendirme yapmaktadır. En yaygın kullanılan psikolojik testlerden biridir.

Bender-Gestalt Görsel-Motor Algı Testi 2

Çocuk-ergen ve yetişkinlerin algısal gelişim düzeyinde görsel ve motor koordinasyonu hakkında gelişimsel ve nöropsikolojik veriler sunar. 4 yaş itibariyle uygulanmaktadır. Performans testi olarak bilinmektedir.

Frostig Gelişimsel- Görsel Algı Testi​

4-8 yaş arasındaki çocukların görsel algıyla ilgili sorunlarını erken dönemde saptamak için uygulanan psikolojik testlerden biridir. Görsel algılama sorunu olan çocuklar; okuma, yazma, aritmetik gibi akademik performansla ilgili becerilerde güçlük yaşamaktadırlar.

Rorschach (Mürekkep Lekesi Testi)

Rorschach Testi, bireyin kişilik yapılanmasına ait bilgi veren ve sık kullanılan projektif bir testtir. Bu psikolojik testin uygulanabilmesi için bir uzman tarafından teste yönlendirilmiş olunması gerekmektedir. Test alanında uzman bir kişi tarafında yapılmalıdır. Rorschach, konuşma becerisine sahip herkese yapılmakla birlikte, değerlendirilmesi yaş aralığına göre değişmektedir.

Genellikle kişilerin kişilik özellikleri, duygusal işleyişleri, düşünce süreçleri, ilişkisel yatırımlarının olup olmadığı incelenmek için uygulanabilmektedir. Testin en büyük özelliği, mürekkep lekelerini imgelem testi olmaktan çıkarıp, kişilik testine dönüştürmesi ve yorumlamaya açık hale getirmesidir.

Wechsler Çocuklarda Zekâ Ölçeği – Dördüncü Sürümü (WISC-IV)

6 yaş ile 16 yaş 11 ay yaş aralığındaki çocuklara uygulanabilen Wisc-4 zekâ testi kısa tabiriyle çocukların bilişsel özelliklerini değerlendiren klinik bir ölçüm ve değerlendirme aracıdır. Türkiye’deki norm çalışmaları 2013 yılında tamamlanmıştır, güvenilirlik ve geçerlilik bakımından kanıtlanmış en sık kullanılan psikolojik test uygulamalarından biri olarak görülür. WISC-4, çocukların ve gençlerin hem kendi yaş grubu içindeki beceri düzeylerini hem de kendi içlerindeki güçlü yanlarını ve desteklenmesi gereken becerilerini değerlendirmektedir. Uygulama bireysel olarak yapılmaktadır. Tüm testin uygulaması ortalama 2 saat sürmektedir. Ancak her çocuğun çalışma hızı ve motivasyon düzeyine bağlı olarak test süresi farklılıklar gösterebilmektedir. WISC-4 değerlendirmesinde, çocuğa 10 temel alt test uygulanmaktadır. Gerekli olduğu düşünüldüğünde buna ek olarak 5 yedek alt test, standartlara uygun olarak uygulanmaktadır.

Uygulanan temel alt testler çocuğun sözel bilgi, sözel ifade, algısal akıl yürütme ve organizasyon, sosyal bilgi, kısa süreli işitsel bellek, dikkat, konsantrasyon, zihinsel işlemleme hızı, görsel-motor ve ince motor koordinasyon becerilerini ölçmektedir. WISC-4 uygulaması, hazırlanan rapor aracılığıyla, çocuğun değerlendirilen alanlarda nasıl bir performans sergilediğini, hangi alanların güçlü yanları olduğu ve hangi becerilerinin desteklenmesinin akademik başarısını ve okul performansını olumlu yönde etkileyeceğini detaylı bir biçimde açıklar.

Performansa ek olarak, çocuğun gelişim öyküsü ve uygulama sırasında gözlemlenen davranışlarının klinik olarak yorumlanmasıyla oluşturulan öneriler kısmında, hem ebeveynlere hem de okula yönelik olacak şekilde çocuğun zeka ve psikolojik gelişimini destekleyecek tavsiyeler ve gerekli yönlendirmeler bulunmaktadır.

Denver Gelişimsel Tarama Testi

0-6 yaş arasında yer alan çocuklara ve bebeklere uygulanan gelişim tarama testidir. Ölçtüğü beceriler; çocuk ve bebeklerde ince motor ve kaba motor, dil gelişimi, sosyal ve öz bakım becerileridir. Denver II testi çocuğun belli alanlarda, kendi yaş gelişim profiline uygun bir şekilde gelişimsel sürecini takip etmeye, anlamaya ve gözlemlemeye yarayan geçerliliği ve güvenilirliği olan bir testtir.

Gelişim Basamakları:

Denver II testi gelişim testi olarak ele alınmalıdır, bir zekâ testi değildir. Çocuk ve bebeklerde gelişimsel basamakların herhangi birinde veya birden fazla gelişim basamağında belirti göstermeyen gelişimsel problemleri, gelişim geriliği gösteren durumlarda tanı koymak için uygulanmaktadır. Test bir çocuğa uygulandıktan 6 ay sonra tekrar uygulanabilmektedir, daha önce test tekrarı yapılmamalıdır. Uygulama esnasında, çocukla birlikte anne ve babası veya ebeveynlerinden en az birisinin yanında olması gerekmektedir. Denver II testi gelişim geriliği gösteren, özel eğitim alması gereken çocukların erken dönemde saptanması veya klinik değerlendirmelerde tanı alması için uygulanmaktadır.

Uygulama Alanları:

1982’de yürürlüğe giren 2547 sayılı kanunla Türkiye’deki tüm pedagoji bölümleri kapatılmıştır. Kapatılan pedagoji bölümleri, eğitim fakültelerine devredilmiştir. 1982’den bu yana Türkiye’de pedagog üniversitelerden mezun olmamaktadır.

Evet, pedagoglar ve psikologlar farklı uzmanlık alanlarına sahiptirler. Çocuk psikolojisi alanında uzman olmak için öncelikle 4 yıllık psikoloji lisans programını başarıyla tamamlamak ve ardından gelişim psikolojisi üzerine uzmanlık eğitimi almak gerekmektedir.

Çocuk psikiyatristleri ve çocuk psikologları, çocukların zihinsel ve duygusal sağlığıyla ilgilenen uzmanlardır, ancak farklı eğitim ve yetkinliklere sahiptirler. Çocuk psikiyatristleri, tıp eğitimi almış ve psikiyatri uzmanlık alanında uzmanlaşmış doktorlardır. Diğer yandan, çocuk psikologları genellikle psikoloji veya ilgili bir alanda lisans ve/veya doktora derecesine sahip olan uzmanlardır. Tanı koyma yetkisi açısından çocuk psikiyatristleri tercih edilmelidir. Çocuk psikologları da terapi ve danışmanlık gibi alanlarda önemli destek sağlayabilirler.

Gelişim psikolojisi, bireylerin yaşamları boyunca fiziksel, duygusal, bilişsel ve sosyal olarak nasıl değiştiğini inceleyen bir alandır. Gelişim psikologları, bu değişimleri anlamak ve insanların yaşam boyu gelişimini etkileyen faktörleri araştırmakla ilgilenirler. Bu alanda çalışan uzmanlar, bebeklikten yaşlılığa kadar olan yaşam dönemlerini ve bu dönemlerde ortaya çıkan gelişimsel özellikleri incelerler.