Bireysel Danışmanlık, Psikolog

Öz Saygı Ne Demek? Önemi

Özsaygı nedir

Öz saygı nedir sorusu, günümüzde oldukça sık sorulan ve cevabı aranan bir sorudur diyebiliriz. Bu hayatta başarılı ve mutlu olmak isteyen her insanın öncelikle kendisine inanması ve kendisindeki potansiyeli fark etmesi gerekiyor. Tabii ki kendimize inanınca işler tamamen bitmiyor, çalışmalı ve hedeflerimizi başarmak için elimizden geleni yapmalıyız. Fakat inanç eksikliği olduğu müddetçe, çalışmalarımız daha verimsiz geçecek ve başarıdan git gide uzaklaşacağız.

İşte öz saygı ve özgüven kavramları da tam olarak burada devreye giriyor. Özsaygı eksikliği olan kişiler, kendisinin herhangi bir şeyi başarabileceğine inanmakta güçlük çekiyorlar. Bu yüzden sürekli pes ediyor hatta bir işe başlamakta bile zorlanıyorlar. Öz saygı ve özgüven eksikliği bu açıdan bakıldığında çağımızdaki en büyük problemlerden bir tanesi. İsterseniz gelin özsaygı konusuna daha derinden bakalım ve özsaygı nedir, bunu inceleyelim.

Özgüven eksikliği yazısına tıklayarak ilgili içerikten daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Öz Saygı Nedir

Öz saygı, adından da anlaşılabileceği üzere kişinin kendi hakkındaki düşüncelerinin toplamı ve kendisine verdiği değerdir. Özsaygı aslında kişinin kendisi ile olan çatışmasından zarar görse de aslında pek çok şeye bağlı olarak değişebiliyor. Örneğin kişiler, geçirdikleri kazalardan sonra özsaygılarını yitirip, kendisini bir birey olarak görmemeye başlıyorlar.

Kişi kendisini bir birey olarak kabul ederse, eksikleri ve güçlü yönlerinin toplamı ile kendisine olan sevgisini muhafaza edebilirse özsaygısı gittikçe artıyor. Başarısız olduğunda bile ayağa kalkabilen, kendi kararlarının arkasında duran, güçlü bir kişiliğe sahip, özgüveni yüksek olan, başarılarından gurur duyabilen, övüldüğünde utanç duymayan ve bunun gibi daha pek çok özelliği bünyesinde bulunduran insanlar, özsaygı sahibi olarak nitelendiriliyor.

Öz saygı nedir sorusunun cevabını kısmen vermiş olduk. Fakat asıl önemli durum şu anda başlıyor. Kişiler kavram olarak özsaygıyı ne kadar bilseler de ne düzeyde özsaygı sahibi olduklarını tam olarak belirleyemiyorlar. İşte burada devreye, profesyonellerin uyguladığı özsaygı testi giriyor. Bu özsaygı testi ile kişiler kendilerine ne düzeyde saygı duyduklarını görebiliyor ve ölçümleyebiliyorlar. İsterseniz gelin şimdi özsaygı sahibi kişilerin özelliklerine ve özsaygı eksikliği durumunda ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlara bir göz atalım.

Öz Saygının Kişisel Önemleri

Özsaygı, kişisel olarak ileri gitmenize ve hayata daha pozitif bakmanıza yarayan oldukça önemli bir duygudur. Özsaygı sahibi kişiler:

 • Başarılarını özgürce kutlayabilir ve iyi olduğu konuların üzerine kolayca gidebilir.
 • Karşılaştıkları sorunları çözmekten korkmaz ve hayattaki sıkıntıları azaltmak için elinden geleni yapar.
 • Karşısındakini takdir eder ve takdir edilmekten çekinmez.
 • Karar verme konusunda tek başına hareket edebilirler. Başkasının fikrine bağlı kalmazlar ve ters düştüklerinde itiraz edebilirler.
 • Başka insanlar ile kolayca iletişim kurabilir, olumlu veya olumsuz tüm gelişmeler üzerinde fikirlerini beyan edebilirler.
 • Hayata daha iyi odaklanarak kendilerini geliştirebilir, yaratıcı benliklerini gün yüzüne çıkartabilirler.

Öz Saygı Eksikliği Nelere Sebep Olur?

Öz saygısı yerinde olan bir insan hayatı ne kadar iyi yaşayabilirse, özsaygı eksikliği ve özgüven eksikliği çeken kişiler de o kadar büyük sorunlarla karşılaşıyor. İşte çözümleyemediğiniz özsaygı eksikliğinizin doğurduğu sonuçlar:

 • Kendi fikirlerinizi önemsemeyerek, sürekli başkalarının fikri üzerinden hareket etmeye başlarsınız.
 • Yaşamınızda verdiğiniz önemli kararlardan şüphe edersiniz.
 • Kendinizi sevmemeye başlar ve iyi özelliklerinizi durmadan baskılarsınız.
 • Kendinizi özgüvensiz hisseder ve başka insanlara hayır diyemezsiniz.
 • Olumsuzluklar bir süre sonra psikolojinizi zorlayacağından, oldukça huysuz ve gergin bir ruh haline bürünürsünüz.
 • Gelecek hakkında sürekli negatif düşüncelere sahip olur ve günlük yaşantınızı kendinize zindan edersiniz.

Özgüven yazısına tıklayarak ilgili içerikten daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

İnsan kendi öz saygısını nasıl kazanır?

Özsaygı geliştirmek için sizlere verebileceğimiz en iyi tavsiye tabii ki bir uzmandan yardım almanız yönünde olacaktır. Fakat bunun haricinde, kafanızdaki olumsuz düşünceleri defetmek, kötü özelliklerinize yoğunlaşmayı bırakmak, gerçekçi olmak, kusursuzu aramayı bırakmak ve iyi özelliklerinizin üzerine gitmek özsaygı kazanmanızı sağlayabilir.

Özgüven eksikliği olan insanlar ne yapmalı?

Eğer özgüven eksikliğiniz hayatınızı engelleyecek boyutlarda ise ve sizlere büyük engel oluşturuyorsa, mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. İnternette gördüğünüz tavsiyeler üzerinden asla hareket etmemelisiniz. Doktorunuz ile birlikte yapacağınız psikoterapi seanslarından daha yüksek fayda alabilir ve özgüven eksikliği sorununuzdan böylece kurtulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir