Özsaygı Ne Demek

Özsaygı Eksikliği Nelere Sebep Olur

Özsaygı Ne Demek

Özsaygı Ne Demek

Özsaygı nedir sorusu, günümüzde oldukça sık sorulan ve cevabı aranan bir sorudur diyebiliriz. Bu hayatta başarılı ve mutlu olmak isteyen her insanın öncelikle kendisine inanması ve kendisindeki potansiyeli fark etmesi gerekiyor. Tabii ki kendimize inanınca işler tamamen bitmiyor, çalışmalı ve hedeflerimizi başarmak için elimizden geleni yapmalıyız. Fakat inanç eksikliği olduğu müddetçe, çalışmalarımız daha verimsiz geçecek ve başarıdan git gide uzaklaşacağız.

İşte özsaygı ve özgüven kavramları da tam olarak burada devreye giriyor. Özsaygı eksikliği olan kişiler, kendisinin herhangi bir şeyi başarabileceğine inanmakta güçlük çekiyorlar. Bu yüzden sürekli pes ediyor hatta bir işe başlamakta bile zorlanıyorlar. Özsaygı ve öz güven eksikliği bu açıdan bakıldığında çağımızdaki en büyük problemlerden bir tanesi. İsterseniz gelin özsaygı konusuna daha derinden bakalım ve özsaygı nedir, bunu inceleyelim.

Özsaygı Nedir

Özsaygı, adından da anlaşılabileceği üzere kişinin kendi hakkındaki düşüncelerinin toplamı ve kendisine verdiği değerdir. Özsaygı aslında kişinin kendisi ile olan çatışmasından zarar görse de aslında pek çok şeye bağlı olarak değişebiliyor. Örneğin kişiler, geçirdikleri kazalardan sonra özsaygılarını yitirip, kendisini bir birey olarak görmemeye başlıyorlar.

Kişi kendisini bir birey olarak kabul ederse, eksikleri ve güçlü yönlerinin toplamı ile kendisine olan sevgisini muhafaza edebilirse özsaygısı gittikçe artıyor. Başarısız olduğunda bile ayağa kalkabilen, kendi kararlarının arkasında duran, güçlü bir kişiliğe sahip, özgüveni yüksek olan, başarılarından gurur duyabilen, övüldüğünde utanç duymayan ve bunun gibi daha pek çok özelliği bünyesinde bulunduran insanlar, özsaygı sahibi olarak nitelendiriliyor.

Özsaygı nedir sorusunun cevabını kısmen vermiş olduk. Fakat asıl önemli durum şu anda başlıyor. Kişiler kavram olarak özsaygıyı ne kadar bilseler de ne düzeyde özsaygı sahibi olduklarını tam olarak belirleyemiyorlar. İşte burada devreye, profesyonellerin uyguladığı özsaygı testi giriyor. Bu özsaygı testi ile kişiler kendilerine ne düzeyde saygı duyduklarını görebiliyor ve ölçümleyebiliyorlar. İsterseniz gelin şimdi özsaygı sahibi kişilerin özelliklerine ve özsaygı eksikliği durumunda ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlara bir göz atalım.

Özsaygının Kişisel Önemleri

Özsaygı, kişisel olarak ileri gitmenize ve hayata daha pozitif bakmanıza yarayan oldukça önemli bir duygudur. Özsaygı sahibi kişiler:

 • Başarılarını özgürce kutlayabilir ve iyi olduğu konuların üzerine kolayca gidebilir.
 • Karşılaştıkları sorunları çözmekten korkmaz ve hayattaki sıkıntıları azaltmak için elinden geleni yapar.
 • Karşısındakini takdir eder ve takdir edilmekten çekinmez.
 • Karar verme konusunda tek başına hareket edebilirler. Başkasının fikrine bağlı kalmazlar ve ters düştüklerinde itiraz edebilirler.
 • Başka insanlar ile kolayca iletişim kurabilir, olumlu veya olumsuz tüm gelişmeler üzerinde fikirlerini beyan edebilirler.
 • Hayata daha iyi odaklanarak kendilerini geliştirebilir, yaratıcı benliklerini gün yüzüne çıkartabilirler.
Özsaygı Eksikliği Nelere Sebep Olur
Özsaygı

Özsaygı Eksikliği Nelere Sebep Olur?

Özsaygısı yerinde olan bir insan hayatı ne kadar iyi yaşayabilirse, özsaygı eksikliği ve özgüven eksikliği çeken kişiler de o kadar büyük sorunlarla karşılaşıyor. İşte çözümleyemediğiniz özsaygı eksikliğinizin doğurduğu sonuçlar:

 • Kendi fikirlerinizi önemsemeyerek, sürekli başkalarının fikri üzerinden hareket etmeye başlarsınız.
 • Yaşamınızda verdiğiniz önemli kararlardan şüphe edersiniz.
 • Kendinizi sevmemeye başlar ve iyi özelliklerinizi durmadan baskılarsınız.
 • Kendinizi özgüvensiz hisseder ve başka insanlara hayır diyemezsiniz.
 • Olumsuzluklar bir süre sonra psikolojinizi zorlayacağından, oldukça huysuz ve gergin bir ruh haline bürünürsünüz.
 • Gelecek hakkında sürekli negatif düşüncelere sahip olur ve günlük yaşantınızı kendinize zindan edersiniz.

SSS

İnsan kendi öz saygısını nasıl kazanır?

Özsaygı geliştirmek için sizlere verebileceğimiz en iyi tavsiye tabii ki bir uzmandan yardım almanız yönünde olacaktır. Fakat bunun haricinde, kafanızdaki olumsuz düşünceleri defetmek, kötü özelliklerinize yoğunlaşmayı bırakmak, gerçekçi olmak, kusursuzu aramayı bırakmak ve iyi özelliklerinizin üzerine gitmek özsaygı kazanmanızı sağlayabilir.

Özgüven eksikliği olan insanlar ne yapmalı?

Eğer özgüven eksikliğiniz hayatınızı engelleyecek boyutlarda ise ve sizlere büyük engel oluşturuyorsa, mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. İnternette gördüğünüz tavsiyeler üzerinden asla hareket etmemelisiniz. Doktorunuz ile birlikte yapacağınız psikoterapi seanslarından daha yüksek fayda alabilir ve özgüven eksikliği sorununuzdan böylece kurtulabilirsiniz.

Bir insan neden özgüvensiz olur?

Özgüven eksikliğinin pek çok sebebi olabilir. Kişilerin geçirdiği travmalar, günlük hayatta yaşadıkları olaylar, geçmişten gelen birtakım olumsuz özellikler ve sebebi bilinemeyen psikolojik durumların hepsi özgüvensizliğe yol açabilir.

Özgüven neye bağlıdır?

Özgüven uzmanların bakış açısına göre genetik faktörlere, kültürel değerlere, çocukluğunuzda yaşadığınız olaylara ve mevcut yaşam koşullarınız sizin özgüven düzeyinizi belirleyen en önemli unsurlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu

Verileriniz 128 BIT SSL Sertifikası ile koruma altındadır.

Online psikolog ile randevu mu oluşturmak istiyorsunuz ? Bunun için formu doldurmanız yeterli olacaktır. Burada dolduracağınız bilgiler Kişisel verilerin korunma kanunu (KVKK) kapsamında saklı kalacaktır.

RandevuForm

Randevu Talep Formu

RandevuForm