Bireysel Danışmanlık, Çift ve Aile Danışmanlığı

Uzun ve Mutlu İlişkiler Yaşayabilmenin Sırları

Uzun ve mutlu ilşkiler

Uzun yıllar süren, mutlu ilişkilere baktığımızda bu ilişkilerin bazı ortak özellikleri gözümüze çarpar.

  • Çiftler birbirleriyle oldukça vakit geçirip bundan keyif alırlar. Bu da ister istemez aradaki iletişim ve paylaşımın artmasına, böylelikle de ilişkinin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, her dakika birlikte olmak değil. Çiftlerin, birbirlerinin özel alanlarına saygı duymaları sağlıklı bir ilişki söz konusu olduğunda oldukça önemlidir.

 

  • Sevgi ve saygı her zaman ön plandadır. Sevgi ilişkiyi ayakta tutan temel ise, saygı da sevgiyi ayakta tutan temeldir. Saygı duymadığımız bir kişiyi sevebilmemiz pek mümkün değildir. Sağlıklı, uzun ve mutlu ilişkilere baktığımızda aralarında sevgiden de önce gözümüze çarpan şey karşılıklı saygıdır.

 

  • Uzun ve mutlu ilişkilere sahip insanlara baktığımızda birbirlerine karşı her zaman açık ve net olduklarını görebiliriz. İmalar, tavırlardan ziyade bu ilişkilerde duyguların, düşüncelerin, ihtiyaçların açıkça ifade edildiğini görürüz. Kendilerini net bir biçimde açıkça ifade eden kişiler, karşı taraftan çok daha kolay anlaşılır ve problemlerle başa çıkmalarında bu tutumları onlara yardımcı olur.

 

  • Uzun soluklu ve mutlu ilişkilerin olmazsa olmazı güvendir. İnsan güvenmediği, güvende hissetmediği bir yerde, bir ilişkide ne kadar kalabilir ki? Birbirine karşı dürüst olan ilişkiler muhakkak daha huzurlu ve mutlu olacaktır.

 

  • İlişkinin başlarındaki hormonal aşk dönemi bittikten sonra da ilişkiyi dinamik tutmayı başarabilen kişilerin ilişkileri daha mutlu ve uzun olacaktır. İlişkiyi dinamik tutmak için küçük sürprizler, küçük heyecanlar yaratılmalıdır.

 

  • Cinsellik konusunda beklentilerini açıkça ifade ederler. Mutlu bir ilişkide cinsellik için olsa da olur olmasa da olur diye düşünüldüğü noktada, şunu unutmayın, bu tatminsizlik ilişkinizdeki başka bir noktada kendini ortaya çıkaracak ve ilişkinize yansıyacaktır.

 

  • Her ilişkide olduğu gibi mutlu ve uzun ilişkilerde de tartışmalar olabilir. Fakat bu kişiler tartışmaları iyi yönetebilirler. Sert çıkışlarda bulunmazlar, öfkelerini kontrol altına alabilirler, kendilerini tartışmanın ardından iletişime kapatmazlar ve tartışmanın ardından telafiye giderler. Bu ilişkilerdeki tartışmalarda yapıcı bir tavır sergilenir. Anlaşamadığımız nokta nedir? Bunu çözmek için ne yapabiliriz? gibi sorulara yanıt bulmuş, haliyle ilişkilerini ve partnerini daha da iyi tanımış olduklarını hissederler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir