Bireysel Danışmanlık

Evlilikte Cinsellik ve Önemi

Evlilikte cinselliğin önemi

Evlilikte cinsellik konusunda bireyler ve çiftler farklı ihtiyaçlara ve tercihlere sahip olabilirler. Cinsellik hakkındaki bilimsel araştırmalar evlilikte tatmin edici bir cinsellik için bazı faktörler sıralamıştır. Cinsellik hakkındaki araştırmaların ana faktörlerinden bazılarını aşağıda sıralanmıştır:

 1. İletişim: Açık iletişim elbette ki evlilikte de önemli bir unsurdur. İhtiyaçları, istekleri, endişeleri hakkında açıkça konuşabilen çiftlerin tatmin edici bir cinselliğe sahip olmasının daha olası olduğu görülmüştür.
 2. Duygusal yakınlık: Partnerler arası duygusal yakınlık cinsel tatminle yakından ilişkilidir. Araştırmalar göstermektedir ki duygusal olarak birbirine karşı yakınlık hisseden ve birbirini duygusal açıdan destekleyen çiftler cinsel açıdan tatminkarlardır.
 3. Karşılıklı rıza ve saygı: Karşılıklı rıza ve saygı cinsel birliktelik için esastır. Çiftlerin birbirlerinin sınırlarını anlaması ve buna saygı duyarak hareket etmesi sağlıklı bir cinsellik için şarttır.
 4. Çeşitlilik ve yenilikler katmak: Araştırmalar göstermektedir ki, cinselliğe çeşitlilikler ve yenilikler katmak uzun süreli ilişkilerde cinsel tatmini sürdürmek açısından faydalıdır.
 5. Cinsellik bilgisi: Cinsel sağlık ve iyi oluş hali hakkında bilgi edinmek çiftlerin cinsel birlikteliğine olumlu yönde fayda sağlayabilir. Çiftlerin birbirlerinin vücutları ve cinsel ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmaları tatmin edici cinsel birliktelik kurabilmelerine yardımcı olabilir.
 6. Sıklık: Araştırmalara göre kişilerin ve çiftlerin ihtiyaç duyduğu cinsel birliktelik sıklığı değişkenlik göstermektedir. Burada dikkat edilebilecek nokta çiftin cinsel birliktelik sıklığı hakkında tatmin olması ve bu konudaki beklentilerinin uyumlu olmasıdır.
 7. Fiziksel ve psikolojik sağlık: Fiziksel ve psikolojik sağlık cinsel doyumu etkilemektedir. Örneğin, stres, tükenmişlik ve sağlık problemleri cinsel isteksizliğe ve cinsel performansta düşüşe sebep olabilir.
 8. Kültür ve inanca ilişkin konular: Kişinin kültür ve inancı cinselliğe dair tutumlarını belirlemektedir. Çiftlerin birbirinin kültürel ve dini değerlerini anlayıp saygı duyması cinsel birlikteliklerinin uyumlu olması açısından önemlidir.

Evlilikte Cinsellik Yoksa Ne Olur?

Evlilikte cinselliğin olmaması ya da azalması hem çiftin ilişkisi açısından hem de bireysel açıdan farklı sonuçlar ortaya çıkartabilir. Fakat hatırlamakta fayda vardır ki, her çift ve birey birbirinden farklıdır ve bazıları bu sonuçları deneyimliyorken bazıları deneyimlemez.

Evlilikte cinselliğe dair problemler yaşandığında duygusal uzaklık, iletişim problemleri, ilişkiden alınan tatminde düşüş, özgüvene dair problemler, aldatma, hayal kırıklığı ve dargınlık görülebilmektedir. Ayrıca araştırmalar göstermektedir ki, çiftler arası fiziksel yakınlık stresi azaltmakta, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve kalp ve damar hastalıklarına ilişkin problemleri azaltmaktadır. Evlilikte cinselliğin yokluğunda bireyler bu faydalardan mahrum kalabilmektedir.

Evlilikte Cinselliğin Önemi

Cinsellik evlilikte çok katmanlı ve kritik bir öneme sahiptir. Cinsel birliktelik hem bireysel iyi oluş hali hem de ilişkinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Cinsellik, çiftler arasında fiziksek yakınlığa ve bağ kurmaya yardımcı olur ve cinsellik sırasında salgılanan endorfin ve oksitosin gibi hormonlar, bağlanmayı ve hazzı pekiştirerek çift için duygusal yakınlığa ve kendilerini güvende hissetmelerine sebep olur. 

Ayrıca, endorfin stres seviyesini azaltarak iyi oluş halinde olumlu etkiler yaratır. Düzenli bir cinsel birlikteliğin sağlığa olan başka olumlu etkileri arasında, uyku kalitesinde artış, kalp ve damar hastalıkları riskinde düşüş ve daha kuvvetli bir bağışıklık sistemi sayılabilir.  Neticede insanın doğuştan bazı temel biyolojik ve psikolojik ihtiyaçları vardır ve bunlar arasında yakınlık ve bağ kurmak sıralamada oldukça önemli bir yer taşımaktadır.

Dolayısıyla, sağlıklı cinsel birliktelik yaşamdan alınan hazzı da olumlu yönde etkilemektedir. Ancak, belirtmekte fayda vardır ki, evlilikte cinselliğin önemi bireyler ve çiftler için değişiklik göstermektedir. Cinsel birlikteliğin zorlu yanlarını yönetebilmek adına açık iletişim, anlayış ve karşılıklı ihtiyaçların varlığına saygı duymak ilişki için oldukça önemlidir.

 
Evlilikte cinsellik

Eşler Arasındaki Doğru Cinsellik Nasıl Olmalı

 Eşler arasındaki doğru cinsellik için açık iletişim, karşılıklı rıza ve saygı, duygusal bağa odaklılık gereklidir. Aşağıda sağlıklı cinselliği güçlendirecek bazı temel unsurlar listelenmiştir:

 1. İletişim: Sınırlar, beklentiler ve istekler açıkça konuşulmalıdır. Çift, cinsellik hakkındaki tercihlerini, ihtiyaçlarını ve beklentileri konuşurken kendini güvende hissetmeli ve birbirlerini bu konuda gördüklerini ve duyduklarını hissettirmelidir.
 2. Rıza: Karşılıklı rıza sağlıklı ve doğru bir cinsellik için esastır. Her iki taraf da isteklerini açıkça ifade etmekte özgür olduğu kadar sınırlarını çizmekte de özgür olmalıdır.
 3. Saygı: Sınırlar, tercihler ve duygular hakkında saygı duyup bunlara duyarlı olmak sağlıklı cinsellik için oldukça önemlidir.
 4. Duygusal bağ: Duygusal bağı inşa edip sürdürebilmek sağlıklı cinsellik için oldukça önemlidir. Duygusal yakınlık ve güven çiftin arasında daha derin bağların gelişmesine olanak tanırken cinselliği daha anlamlı ve tatmin edici hale getirmektedir.
 5. Karşılıklı olarak ihtiyaçları gözetmek: Çift birbirinin duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını tanıyıp anlayabilmek için çaba sarf edebilmelidir. Karşılıklı olarak ihtiyaçların gözetilmesi çift için destekleyici ve güvenilir bir alan sunacaktır.
 6. Sorumluluğu Paylaşmak: Çift, cinsel birlikteliği doğru ve sağlıklı bir biçimde sürdürmenin sorumluluğunu beraberce üstlenmelidir. Bunun için aktif bir biçimde açık iletişimi sürdürürken, ihtiyaçlar ve endişeler paylaşılmalıdır. Çift beraberce iki tarafın mutluluğu ve tatmini için de çaba sarf etmelidir.

Yeni Evliliklerde Yaşanan Cinsellik Sorunları

Yeni evlilerde cinselliğe ilişkin çeşitli problemler görülebilir. Bu problemlerin temelinde iletişim sorunları, beklentilerdeki farklılıklar ya da evlilikteki rollere henüz alışamamak yatıyor olabilir. Aşağıda yeni evliliklerde karşılaşılabilecek bazı problemler listelenmiştir:

 • Açık İletişim Kuramamak
 • Cinsel İstekte Farklılıklar
 • Performans Anksiyetesi
 • Evliliğe Alışma Süreci
 • Geçmiş Deneyimler ve Beklentiler
 • Vücut İmajına Dair Endişeler
 • Bilgi eksikliği
 • Stres ve Dışsal Baskılar
 • Beklentiler ve Gerçeğin Uyuşmaması

Bahsi geçen zorluklarla çalışmak için açık iletişim ve sabır gerektirdiği kadar yeni evli çiftin bir takım olarak birlikte olmaya dair istekliliği de oldukça önemlidir. Karşılıklı olarak ihtiyaçları gözetmek ve duygusal bağı güçlendirmek bu problemleri çözmekte fayda sağlayacaktır. Ayrıca, bu konularda problemler yaşadığını düşünen yeni evli çiftlerin terapist ile çalışması da sorunların çözümünde fayda sağlayacaktır.

Cinsellik Olmayan Evlilikte Ne Yapmalı?

Evlilikte cinsellik azaldıysa ya da bittiyse ve partnerler bu durumdan rahatsızlık duyuyorsa ve üstesinden gelmek istiyorsa uygulaya bilecekleri bazı yöntemler aşağıda listelenmiştir:

 1. Açık İletişim: Duygular ve endişeler hakkında samimi ve açıkça konuşarak işe başlamak yararlı olacaktır. Birlikte tutkuların, zorlukların ve tüm düşüncelerin paylaşılabiceği güvenli bir alan oluşturmak oldukça önemlidir.
 2. Altta Yatabilecek Sebepleri Araştırmak: Cinselliği engelleyecek herhangi bir faktörün araştırmasını yapmak oldukça önemli olabilir. Bunlar arasında, iş hakkındaki stres, sağlık problemleri ya da iletişimdeki kısıtlaycı faktörler sayılabilir. İşe yarayacak çözümler üretmek adına altta yatan köken problemleri araştırmak önemlidir.
 3. Profesyonel Yardım Almak: Eğer cinselliğin yokluğu kalıcı bir hale geldiyse ya da çiftler bu konuda konuşmakta zorlanıyorsa çift terapistine ya da cinsellik terapistlerine başvurabilirler.
 4. Cinsellik ve İletişim Hakkında Bilgi Edinmek: Cinsel sağlık, iletişim teknikleri ve yakınlığı güçlendirecek yolları öğrenmek ilişkideki bu zorluğu atlatmakta fayda sağlayacaktır.
 5. Birlikte Olunacak Zamanları Programlamak: Özellikle yoğun zamanlarda birlikte geçirelecek zamanlar için program yapmak faydalı olcaktır. Yakınlık için program yapmak ve buna uymak her zman heyecanın kaybolduğu anlamına gelmemektedir, aksine ilişkideki yakınlığın sürdürülebilmesi için iki tarafın da ne kadar adanmış olduğunu göstermektedir.
 6. Birlikte Keşfetmek: Duygusal ve fiziksel yakınlığı arttırmak için yeni yollar denenebilir. Birlikte yeniliğe ve keşfetmeye hazır olmak cinselliği sürdürmenize fayda sağlayabilir.
 7. Fiziksel Teması Önemsemek: Sarılmak, el ele tutuşmak, öpüşmek gibi fiziksel temasları öncelemek, duygusal yakınlığını da kuvvetlendirmenizi sağlar.
 8. Hayat tarzı ve Sağlık Durumu Gibi Faktörleri Değerlendirmek: Hayat tarzı ve sağlığa ilişkin problerinizin cinselliğinize olan etkisi hakkında düşünmek faydalı olabilir. Stresli bir yaşam, tükenmişlik, fiziksel problemler cinsel isteksizliğe sebep oluyor olabilir ve bunları konuşmak partnerinizle olan yakınlığınızı korumanızı sağlayabilir.
 9. Gerçekçi Beklentiler Oluşturmak: Cinsellik için gerçekçi beklentiler oluşturmak önemlidir. Cinsel istek ve dinamiklerin zaman içerinde değişebileceğini bilmek ve çift ilişkisinde yakınlığın zaman zaman dalgalanabileceğini bilmek önemlidir.
 10. Romantizmi Yeniden Canlandırmak: İki tarafında romantizmi canlandırmak adına çabaları olması önemlidir. Romantik buluşmalar, düşünceli jestler ilişkideki duygusal yakınlığı sürdürebilmek adına önemlidir.

Evlilikte cinsellik nasıl canlandırılır?

Çiftin birbirinin ihtiyaçlarını ve tercihlerini anlayabilmek adına çaba sarf etmesi önemlidir. Karşılıklı anlayış, sabır, duygusal ve fiziksel yakınlık için çaba sarf etmek cinselliği canladırmaya fayda sağlayacaktır. Ayrıca, açık iletişim ve arzuları ve kısıtlıkları özgürce ifade edebilecek güvenli alan cinselliğin sağlıklı ve iki taraf için de tatmin edici olması adına oldukça önemlidir.

Evlilikte cinsel ilişki sıklığı ne olmalıdır?

Evlilikte cinsel ilişki sıklığı çiftler arasında farklılık gösterir ve (normal) bir sıklık diye bir şey yoktur. Önemli olan, her iki tarafın da ihtiyaçlarını ve beklentilerini anlayışla karşılayarak bir ortak noktada buluşabilmeleridir.

Evlilikte Cinsellik Konusunda Uzman Ekibimiz​

Doktor Psikolog ve Klinik Psikolog Kadromuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir