Çocuk ve Ergenlerle Terapi


Çocuk ve Ergenlerle Terapi

ÇOCUĞUN GÜNLÜK YAŞAMININ BİR PARÇASI OLAN EVDE, OKULDA VEYA SOSYAL HAYATTA İŞLEVSELLİĞİN BOZULMASINA YOL AÇABİLECEK DUYGUSAL VE DAVRANIŞSAL SORUNLARIN ELE ALINMASINA YÖNELİK TEKNİK VE METHODLARI İÇEREN SİSTEMATİK, YAPILANDIRILMIŞ, PROFESYONEL BİR DESTEK SÜRECİDİR.

 

Bununla birlikte gelişimsel takibin yapılması, güçlü yanlarının ve geliştirilmesi gereken yanlarının keşfedilmesi, yaşına ve gelişim özelliklerine göre varolan becerilerin desteklenmesi, sosyal beceri şeklinde adlandırdığımız sosyo-duygusal gelişimin ve iletişimin becerilerinin kuvvetlenmesi çocuk terapisi sürecinin ele aldığı amaçlardandır.

 

ÇOCUK TERAPİSİ NASIL YÜRÜTÜLÜR?

Çocuk terapilerinde ilk önce aile görüşmesi yapılır. İlk görüşmede aileden başvuru nedenleri, çocuk ile ilgili ve aile ile ilgili detaylı bilgi alınır. Aile görüşmesine anne ve babanın birlikte katılımı önemlidir ve iki ebeveynin katılımıyla gerçekleşmesi tercih edilir. İlk görüşmenin ardından ikinci görüşme çocukla birlikte yapılır. Amaç daha çok çocukla terapistin birbirini tanıması, çocuğun terapi odasını veya oyun terapisi odasını keşfetmesi yönünde ilerler. Çocukla yapılan sonraki seanslarda ise duygusal veya bilişsel değerlendirme çalışmaları gerçekleştirilir. Değerlendirme çalışmalarının neticesinde aileye bilgilendirme yapılır ve bu doğrultuda terapistin benimsediği ekol doğrultusunda terapi süreci başlar.

Çocuk terapisinde yetişkin (bireysel) terapisinde olduğu gibi sürecin ne kadar süreceği ile ilgili net tarih paylaşmak mümkün değildir. Terapi sürecine başlarken çocuğun terapisti ile arasındaki güven bağının kurulması, ruhsal dünyasının ortaya konulabilmesi ve terapist-danışan ilişkisinin oluşabilmesi için de zamana ihtiyaç vardır. Bu gerekli koşullar sağlandıktan sonra başvuru nedeninin niteliği, çocuğun ihtiyaçlarının boyutu, çocuğun çevresindeki sosyal etkenlerin desteği sürecin ne kadar süreciğini belirler.

 

 

ÇOCUK TERAPİSİNE BAŞVURU NEDENLERİ

Ailelerin çocukları için bir psikoloğa başvurma nedenleri olarak gelişim problemleri, korkular ve kaygılar, dikkat eksikliği, dürtüsellik, travmalar ve yas, içe kapanıklık, davranış problemleri, öfke ve saldırganlık, uyku problemleri, uyum problemleri, tuvalet alışkanlığı, yeme problemleri ve ebeveyn danışmanlığı sayılabilir.

 

 

ÇOCUK TERAPİSİNDE KULLANILAN BAŞLICA TEKNİKLER

Oyun Terapisi

Bilişsel Davranışçı Terapi EMDR

Sanat Terapisi Şema terapisi Kum Terapisi

 

 

ERGEN TERAPİSİ NEDİR?

İnsan gelişimi; anne karnında başlayıp yaşamın sonuna dek devam eden bir süreçtir. Bu süreç içerisinde yer alan 0-2 yaş arası bebeklik dönemi, 3-6 yaş arası  çocukluk dönemi, 7-11 yaş arası okul çağı dönemi, 12-18 yaş arası ise ergenlik dönemi olarak isimlendirilir. Ergenlik olarak isimlendirilen bu dönemde; ergen bireylerin temel meseli, çocukluktan yetişkinliğe geçiş bir diğer deyişle birey olma ile ilgilidir. Çocukluktan yetişkinliğe geçişi kapsayan bu uzun dönemde, bireyler ciddi bir gelişme ve öğrenme süreci içinde olurlar. Bu yüzden de ergen bireylerin fiziksel, sosyal, duygusal ve bilişsel gelişim alanlarında değişimler yaşanır.

Ergenlerle birlikte yürütülen terapi süreçlerinde; çocuğu yetişkinliğe ve birey olmaya hazırlayan ergenlik döneminde yaşanan bu değişime uyum sağlamada ergeni güçlendirmek, ebeveynleri desteklemek ve ergen bireyin hem anlatabilen hem de anlaşılabilen bir yetişkin haline dönüşmesine yardımcı olmak hedeflenmektedir.

 

 

ERGEN TERAPİSİ NASIL YÜRÜTÜLÜR?

Ergenlerle yürütülen terapilerde çocuk terapilerinden farklı olarak aile ile yapılan görüşmeye eğer ergen birey isterse katılım sağlayabilir. Ergenin katılımıyla ya da katılımı olmadan gerçekleşen ilk görüşmede aileden başvuru nedenleri ve aile öyküsü alınır. Eğer ilk görüşmeye ergen birey de katılmışsa; ailenin çocuklarının yanında paylaşamadığı durumları paylaşabilmesi ve daha detaylı aile öyküsünün alınabilmesi için, aile ile, ergen bireyin bilgisi ve onayı olan bir görüşme daha yapılması tercih edilir. Detaylı öykü alındıktan sonra çeşitli değerlendirme çalışmaları yapılır. Değerlendirme çalışmalarının neticesinde aileye ve ergen bireye bilgilendirme yapılır ve bu doğrultuda terapistin benimsediği ekol doğrultusunda terapi süreci başlar.

 

 

ERGEN TERAPİSİNE BAŞVURU NEDENLERİ

Ergenlik döneminde sıkça karşılaşılan zorluklar arasında arkadaşlık ilişkileri, ebeveyn ve ergen çatışmaları, akran zorbalığı ve zorbalıkla bahsetme, özgüven problemleri, sosyal kaygı, sınav kaygısı, dikkat ve konsantrasyon sorunları, takıntılı düşünceler, beslenme ve yeme bozuklukları, öfke problemleri ve duygu kontrol problemleri sayılabilir.

 

 

ERGEN TERAPİSİNDE KULLANILAN BAŞLICA TEKNİKLER

Bilişsel Davranışçı Terapi

EMDR Terapisi

Psikanalitik Psikoterapi

Psikodrama

Çözüm Odaklı Terapi

Şema Terapisi Sanat Terapisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu

Verileriniz 128 BIT SSL Sertifikası ile koruma altındadır.

Online psikolog ile randevu mu oluşturmak istiyorsunuz ? Bunun için formu doldurmanız yeterli olacaktır. Burada dolduracağınız bilgiler Kişisel verilerin korunma kanunu (KVKK) kapsamında saklı kalacaktır.

RandevuForm

Randevu Talep Formu

RandevuForm